Загублений у рекламі. Куди йдеш, Львове?

Які існують вимоги та критерії оформлення вивісок в історичній частині міста Львова та хто та як намагається покращити ситуацію.


12.Feb.2015 Коментарів: 0
Нещодавно Tvoemisto.tv запитало львів’ян, як вони ставляться до реклами в історичному центрі міста. Більшість висловили незадоволення засиллям та недоречністю візуального оформлення вивісок. Ми вирішили з’ясувати, які існують вимоги та критерії оформлення вивісок в історичній частині міста, чи дотримуються їх у Львові і хто та як намагається покращити ситуацію.

У Львові є дві проблеми у секторі зовнішньої реклами: це вивіски закладів та власне рекламні конструкції – сітілайти, білборди та фріборди (обертальні носії з потрійним повідомленням), банери та касетони (на ліхтарях), тумби оголошень, реклама на транспорті та на асфальті.

Вивіски стають дедалі більшими, затуляючи фасади та архітектурні елементи історичних будівель і псуючи візуальну естетику міста. Вони нерідко скупчуються в одному місці, мають убогий дизайн, що абсолютно не пасує до архітектурного стилю будівлі, а іноді і зовсім вражають безграмотністю або поганим смаком. Вивіски ж на дахах руйнують силует міста та заважають функціональному призначенню.

З рекламними конструкціями інші проблеми. Сітілайти на дорогах затуляють дорожні знаки та створюють потенційну небезпеку. До того ж, реклами у центрі міста занадто багато.

Якою має бути реклама

Законом давно встановлені норми, які регулюють кількість та принципи розміщення реклами у місті, а також правила її візуального оформлення.

Так, рішенням Львівської міської ради визначено, що рекламні конструкції мають розташовуватись на відстані 100-50 метрів одна від одної і не затуляти дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів та зупинок.

Перенасичення фасадів будівель рекламними засобами заборонено. Крім того, реклама на фасадах має пасувати не тільки під архітектурні особливості будівлі, але й одна під одну - за розмірами, формою та кольоровою гамою.

Також в законі прописані правила оформлення рекламних конструкцій у межах історичної забудови: її має бути вироблено з природних або прирівняних до них матеріалів (бронза, латунь, кераміка, смальта, цінні породи дерева, камінь, художнє та вітражне скло) на основі технік, які є характерними для львівських ремесел (ковальство, художнє литво, фрезерування і гравірування на металі, гутне скло та інше).

Хто та як вирішує проблему

Проблеми є у самому законодавстві – немає чіткої процедури погодження вивісок та немає обмежень щодо їх оформлення. Тому Львівська рада розробила свої положення про вивіски на місцевому рівні.

За розміщення та оформлення зовнішньої реклами у Львові відповідає управління охорони історичного середовища, та адміністративно-технічне управління. Вони відслідковують, чи погоджені конструкції, і якщо вони не погоджені, від власників вимагають їх прибрати. Якщо ж добровільно їх не прибирають, конструкції демонтує управління, а на власника накладається штраф.

Є робоча група, що спілкується з замовниками реклами та фірмами, що виробляють і проектують вивіски. Всі нові рекламні конструкції мають бути узгоджені з нею. Ця група радить, як їх краще оформити, які є вимоги. Але проблема в тому, що часто виконавці не мають кваліфікованих дизайнерів, тому вивіски виробляють низької якості. До того ж, ані сертифікації, ані ліцензування в цих фірм немає.

«Вивісок демонтують дуже багато. Але проблема в тому, що власники демонтованих вивісок сплачують штраф, забирають конструкції зі складу, і знову їх розміщують. Наприклад є паб на вулиці Личаківській. Вже кілька разів їм демонтували вивіску, але вони її викуповують і знову встановлюють», - прокоментувала tvoemisto.tv Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради.

На площі Міцкевича особлива ситуація – там є незабудована територія, довкола - смітники та білборди. В неї два власники і досі не зрозуміло, коли ця ділянка може бути впорядкована. Тому її закривають щитами, мовляв, все одно погано виглядає.

Лілія Онищенко радить звертатись до самих фірм та переконувати їх, що зовнішня реклама – не найефективніший спосіб рекламування.

Джерело: tvoemisto.tv
Автор тексту та відео Яна Біляєва